تبلیغات
<-Title->پشت پرده جنجالی‌ترین نود سال فوتبالی <-Title-> <-Contentbody1->


  1. عادل ‌فردوسی‌پور در یك مصاحبه كوتاه
  2. اعتراض علی دایی به برنامه
  3. وقتی علی دایی‌ سوتی می‌گیرد!
  4. و ...

<-Contentbody1-><-Contentbody2->عادل ‌فردوسی‌پور در یك مصاحبه كوتاه

من به دنبال حقیقت هستم، نه حاشیه‌

عادل فردوسی‌پور از مصاحبه فراری است، در تمام این سال‌ها نشده كه او مقابل خبرنگاران یا دوربین‌ها بنشیند و به سوالات آنها كه كم هم نیست پاسخ دهد (برای همین است كه هیچ‌كس چیز زیادی در مورد عادل و علائق و زندگی شخصی و فعالیت‌هایش نمی‌داند) اما در پایان آخرین برنامه 90 به سوالات گزارشگران ما كه تا ساعت‌4:30 صبح منتظر آن لحظه مانده بودند، جواب داد:
12 سال.
همه این برنامه‌ها خاطره هستند، همین كه تا ساعت 4:30 صبح پای برنامه هستیم و همه این بچه‌ها تا حالا بیدار مانده‌اند تا كار خودشان را انجام دهند همه اینها خاطره است.
نه،... این چه حرفیه (با خنده)... اصلا این‌طور نیست.
هیچ‌كدام، من فقط به دنبال حقیقت هستم.
(در این لحظه از بیرون كادر به عادل تقلب رسانده می‌شود: آن روز كه لامپ بالای سرصحنه تركید...) بله، آن روز لامپ بالای سر ما در حال اجرای زنده تركید و من مثل شصت‌تیر از جا پریدم و...
خب چرا، خود شما هم الان خسته هستید و میكروفن شما كه كج شده همین را نشان می‌دهد (با خنده) ... خود من همین الان اگر یك دقیقه دیگر این مصاحبه را ادامه بدهید همین جا خوابم می‌برد...
و اینجا مصاحبه با خنده تمام شد...چند دقیقه قبل از شروع
همه عوامل پشت صحنه و عادل فردوسی‌پور در حال تدارك و آماده شدن برای برنامه هستند. كمتر از 30 ثانیه دیگر قرار است برنامه روی آنتن شبكه 3 برود كه همه دنبال عادل‌خان فردوسی‌پور هستند! بالاخره جناب مجری دوان دوان داخل استودیو می‌شود و جالب اینكه قبل از شروع برنامه تنها دغدغه‌ای كه دارد یك چیز است؛ چروك بودن كت‌وشلوار! حالا اون‌ وسط از كجا اتو پیدا كنیم؟!
این‌جا اتاق VIP ساختمان تولید صداوسیماست. حبیب كاشانی كه قرار شده به‌عنوان نفر اول روبه‌روی عادل فردوسی‌پور بنشیند و به ابهامات و سوالات موجود پاسخ دهد، حداقل برعكس علی دایی سعی می‌كند با لبخندی كه بر لب دارد، تظاهر كند خیلی از قضایای پیش‌آمده ناراحت نیست! هر چند دقیقه یك بار هم اطرافیان او با حرف‌ها و دلداری‌های‌شان به وی آرامش می‌دهند.‌
برعكس حبیب كاشانی، این علی دایی است كه از شدت عصبانیت، خون جلوی چشمانش را گرفته. بعد از بارها دعوت‌شدن به برنامه 90، این‌بار دعوت عادل فردوسی‌پور برای شركت در برنامه زنده‌اش را پذیرفته و قرار است در آخرین برنامه سال فوتبالی 90، حرف‌هایی را بزند كه شاید هیچ‌ جای دیگر آنها را نگفته. او آنقدر از اتفاقات اخیر باشگاه عصبانی است كه عادل فردوسی‌پور در برنامه‌ زنده‌اش می‌گوید: «بغض گلوی علی دایی را گرفته!»اتاق فرمان استودیو 14 روی هوا

در اتاق صدابرداری استودیو 14 غوغایی برپاست؛ گویا بیشتر عوامل پشت صحنه 90 طرفدار علی دایی هستند و با حرف‌های‌شان سعی در دلداری او دارند. عادل فردوسی‌پور درخواست می‌كند قسمتی از برنامه پخش شود كه اتاق فرمان اشتباهی یك فیلم دیگر را پخش می‌كند كه عادل درخواست می‌كند دوربین دوباره به استودیو برگردد و حرفی جالب می‌زند: «این هم آخرین سوتی برنامه 90 امسال!» اتاق فرمان از خنده منفجر می‌شود! بعد از گفتن این جمله بود كه صدای كارگردان برنامه به نشانه ناراحتی از حرف عادل جلوی دوربین بالا می‌رود. او معتقد است درست است كه سوتی داده اما عادل نباید این حرف را جلوی دوربین می‌زد!

در اتاق صدابرداری چه گذشت؟

‌علی دایی همراه وكیلش (بهمن دهقان) و یك نفر دیگر كه هر 2 نقش مشاوران او را بازی می‌كنند، در اتاق صدابرداری به دقت حرف‌های حبیب كاشانی را گوش می‌كند. هر حرفی حبیب كا‌شانی می‌زند، او زیر لب غرولند می‌كند و مشاورانش هم به نشانه اعتراض، حرف‌هایی می‌زنند البته بعضی اوقات هم علی دایی از حرف‌های حبیب كاشانی خنده‌اش می‌گیرد و زیر لب صحبت‌های جالبی می‌كند! در این گیرودار كه علی دایی از تك‌تك جملات حبیب كاشانی نت‌برداری می‌كند و از فرط عصبانیت در حال انفجار است، یكی از كارمندان صداوسیما با فرزندش وارد اتاق صدابرداری استودیو شده و از علی دایی می‌خواهد با فرزندش عكس یادگاری بیندازد! البته علی دایی قبول می‌كند و با خنده‌ای، عكسی به یادگار می‌اندازد.

من و آقای دایی دوستی داریم. جنگ‌هایی با كشته‌های زیاد هست كه بعد طرفین مذاكره می‌كنن. مثلا كسی فكر می‌كرد ایران و عراق بعد از اون همه سال جنگ و خونریزی و كشته، روابطشون مثل امروز بشه؟اعتراض علی دایی به برنامه

این‌جا یكی از جالب‌ترین قسمت‌های برنامه است؛ حبیب كاشانی از عادل فردوسی‌پور ناراحت است كه چرا وقت كمی به او داده‌اند! عادل هم در جواب می‌گوید آقا الان ساعت 2 نیمه شب است و حدود یك ساعت و خرده‌ای فرصت حرف زدن داشتید. بعد از چند بار رد و بدل شدن دیالوگ بین عادل فردوسی‌پور و حبیب كاشانی، این علی دایی است كه در اتاق فرمان می‌گوید نوبت من است حرف‌هایم را بزنم!

وقتی علی دایی‌ سوتی می‌گیرد!

حبیب كاشانی با نخستین حرفی كه زد، صدای علی دایی درآمد. او گفت آقای دایی گفته‌اند مدیریت در قهرمانی هیچ نقشی نداشته و تمام موفقیت را به نام خودشان زدند! این‌جا بود كه علی دایی در اتاق صدابرداری استودیو 14 گفت: «من كی این حرف رو زدم؟ من گفتم خودم هیچ نقشی در قهرمانی پرسپولیس نداشته‌ام و بقیه در این موفقیت نقش داشته‌اند!»

شب مشاوره‌ها

آن شب جنجالی، شب مشاوران بود، حبیب كاشانی و علی دایی با مشاوران‌شان به استودیو آمده بودند و عادل هم در هر وقفه‌ای كه پیدا می‌شد فورا از جایش بلند می‌شد و از استودیو خارج می‌شد تا از حرف‌های مشاوران استفاده كند.

حتی چشم در چشم هم نشدند!

بالاخره حبیب كاشانی با وجود اینكه به دلیل وقت كم نتوانسته تمام حرف‌هایش را بزند، استودیو را ترك می‌كند. علی دایی و حبیب كاشانی تا قبل از این در پشت صحنه با یكدیگر روبه‌رو نشده بودند؛ به همین دلیل وقتی حاج حبیب قصد داشت از در استودیو بیرون بیاید، از آن‌جا كه علی دایی در اتاق صدابرداری نشسته بود و خواه‌ناخواه نگاه این 2 به یكدیگر گره می‌خورد، رویش را به سمت یكی از مشاورانش برگرداند و حبیب كاشانی هم با چرخاندن سرش به یك سمت دیگر، كاری كرد كه اصلا چشم در چشم نشوند!در صحنه‌ای از نود، تصویر ناراحت‌كننده ای از پرت شدن یك جوان از بالای سقف یك سالن ورزشی به نمایش گذاشته شد كه خود عادل هم آن را تا آخر ندیده بود و صحنه‌ پرت شدن جوان او را از جا پراند. بلافاصله پس از پایان این بخش عادل از همكارانش پرسید كه چه بر سر این جوان آمده است و آن‌ها هم كه از سرنوشت او اطلاع نداشتند به فردی كه فیلم را فرستاده بود ایمیل زدند تا آن ها را در جریان سرنوشت این جوان قرار دهد.3، 2، 1: آتش!در هر قسمت از برنامه كه قرار بود آیتمی پخش شود، بهمن دهقان، وكیل علی دایی به سرعت خودش را به او می‌رساند و با گفتن جملاتی به او مشاوره می‌داد!


ساعت نزدیك به 4 صبح است و علی دایی و عادل فردوسی‌پور بارها با گفتن اینكه بعد از این‌جا باید به كله‌پاچه‌ای برویم، موجبات خنده عوامل و خودشان را فراهم می‌آورند! این طولانی‌ترین برنامه‌ 90  برنامه‌ای كه حدود 300 دقیقه به طول انجامید.


علی دایی كه به قول عادل فردوسی‌پور ابتدا با بغض وارد سازمان شده بود، در پایان با خنده‌ای پیروزمندانه قصد ترك استودیو را دارد كه با درخواست گرفتن عكس یادگاری عوامل پشت صحنه برنامه مواجه می‌شود. عادل فردوسی‌پور به همراه تمامی عوامل برنامه 90 در كنار علی دایی قرار می‌گیرند و بعد از گرفتن عكس یادگاری، علی دایی می‌گوید «الان باید به كله‌پاچه‌ای بروم!»

 مهم‌ترین حرف‌های علی دایی و حبیب كاشانی در مورد هم در90جنجالی

عادل، قاضی دادگاه ‌دایی و ‌كاشانی!

در آخرین برنامه 90 در فصل فوتبالی امسال، علی دایی و حبیب كاشانی كه تا همین چند وقت پیش چنان علیه یكدیگر موضع گرفتند كه فكر می‌كردی از روز ازل دشمن خونی هم بوده‌اند! اینها مهم‌ترین بخش‌‌های صحبت‌های این 2 نفر در برنامه 90 است.علی دایی ‌سیاستمدار است!

حبیب كاشانی:  ‌دوست داشتم قضایا چهره به چهره حل بشه كه آقای دایی نپذیرفتن، بعد خواهش كردم ایشون اول بیان صحبت كنن، تا ابهامات بعدش با جواب من رفع بشه كه باز نپذیرفتن!
 من فكر می‌كنم این روش درست نیست‌ كه اول من بیام 4 تا چیز بگم، بعد ایشون مطالب دیگه‌ای بگن... ایشون می‌گن من تنها بودم و هیچ‌كس دیگه موثر نبوده! من فكر می‌كنم تنها كسی كه بی‌ایراد و بی‌اشكال بودن، طرفدارای ما هستن.  ‌وقتی من رفتم دنبال آقای دایی، فكر می‌كردم ایشون خوب نتیجه می‌گرفتن، گذشتن از اسم آقای كرانچار، آسون نبود. زمانی كه من اومدم، مردم بیشتر موافق رفتن آقای دایی بودن، اگر اون موقع ‌موافقت می‌كردم، دیگه آقای دایی‌ای وجود نداشت كه بگه من قهرمان جام شدم! آقای دایی می‌گه من سیاسی نیستم اما رفتار ایشون در این چند ساله، نشون داده همچین بی‌سیاست هم نیستن كه البته مربوط به‌خودشونه. ‌

هر چی گرفته، نوش‌جونش

‌آقای دایی به من گفتن ‌شیث باید اردوی دوبی‌رو ترك كند، من هم دستور دادم ایشون رو ‌شبونه به تهران برش‌گردونن.‌ بعد هم كه اون مسائل به‌وجود اومد و مجبور شدیم طبق گفته خود آقای دایی، شیث‌رو اخراج كنیم؛ خودتون می‌دونید، بازیكنی كه قرارداد 3ساله داره، ‌باید مبلغ رو تا آخرش بهش پرداخت كنیم، به احترام آقای دایی 350 میلیون به باشگاه ضرر خورده [قرارداد شیث]! در این مورد كه آقای دایی معترضه شیث 90‌درصد قراردادش‌رو گرفته، باید بگم در لیست پرداختی‌های ما نفر اول آقای دایی ست كه 70 درصد قراردادش رو گرفته و آقای شیث 90درصد‌. ولی نباید فراموش كنیم آقای شیث 25 درصد از قراردادش به‌‌خاطر بی‌احترامی به آقای دایی و 10 درصد هم به خاطر نتایج ضعیف تیم‌ كم شده. آقای دایی‌ 70 درصد قراردادش رو گرفته كه برای یك فصل 500 میلیون تومن بوده، علاوه بر پاداششه كه نوش‌جونش.مجید دلبندم علی دایی را زده؟!

آقای دایی هنگامی كه بحث درگیری با یك لیدر پیش اومد، ‌گلوی ایشون‌رو می‌گیرن، می‌برنش انتهای دیوار، ایشون داشت خفه می‌شد كه با مشت به‌گونه‌‌ آقای دایی زد‌، در قوانین قضایی، ما حق دفاع داریم اما آقای دایی گفت لیدر از پشت به من حمله كرده و با مشت دست راست زده به‌گونه من. اگه خاطرتون باشه، گونه سمت چپ آقای دایی كبود شده بود. چه جوری می‌شه یه نفر از پشت بیاد و با دست راست، گونه چپ یه آدم رو كبود كنه؟ فكر كنم همچین چیزی فقط از «مجید دلبندم» با اون دستای بلندش بربیاد!

همه چیز زیر سر خودش بود

این آقا اومده فیلم اكشن ومجید دلبندم و اینارو تعریف می‌كنه!!! روزی كه من با اون لیدر درگیر شدم، خانمی كه برای كمك گرفتن به ورزشگاه‌ درفشی‌فر اومده بود، شاهد ماجراست. آقای اسماعیل‌بیگی(لیدر) به كاشانی گفت: « آقا مگه خودتون نگفتین بهش فحش بدید؟» كاشانی هم گفته:« من گفتم به خودش فحش بدبد. نه زن و بچش. دخترش تازه به دنیا اومده!»

‌‌من علی دایی، مثل بعضی‌ها دورو نیستم و یه رو دارم، سرم رو فقط زیر بیرق آقا امام‌حسین‌(ع) خم كردم‌. چرا با دردونه‌های خودت كه لیدرن اینجوری برخورد نمی‌كنی؟ تو این مدت صاحب دكه‌‌ مطبوعات شدن، فیش حج گرفتن، كربلا رفتن‌! اون آقایی كه تو شورای شهر راننده‌است میاد شعار می‌ده علیه من به نفع آقای اخراجی [شیث]. لیدری كه 2 كلاس سواد نداره، چطور می‌یاد بیانیه می‌خونه؟! اون موقع كه استعفا دادم از 500 میلیون، 100 میلیون هم نگرفتم، دنبال پول نبودم! تو تهرون باشگاه بود برای یه سال یه میلیارد و 200 میلیون تومن پول می‌‌داد.

‌‌آقای كاشانی یه روز به‌صورت خصوصی به من گفت من از مخالفای برداشتن آقای قطبی از تیم ملی بودم، اون باید می‌رفت اونجا می‌باخت تا دستش برای مردم رو بشه!

‌عامل اصلی این دعوا، باجناق‌ آقای كاشانی، آقای علیپوره كه سردبیره روزنامه پرسپولیسه كه خود كاشانی مدیرمسئولشه. یه روز ایشون به من زنگ زد و گفت ‌ما تا حالا بهتون احترام گذاشتیم، شما مرده ‌بودید، آقای كاشانی زنده‌تون كرد! من می‌گم مگه آقای كاشانی عیسی مسیح(ع) است كه منو زنده كنه؟ اون بالایی منو زنده كرده و ‌همه‌جوره نگه داشته.  دست می‌ذارم رو قرآن بابت تك‌تك حرفام. یه حرفی هم زدن درباره‌‌ سیاست من؟ وصیت پدرم بود كه هیچ‌وقت دنبال سیاست نرم، مگه من چی می‌خوام دیگه از زندگی؟!»

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

<-Contentbody2->