تبلیغات
<-Title-> هشدار جدی به خانم‌های جوان در مورد چشم<-Title-> <-Contentbody1->چقدر مراقب چشم‌های‌تان هستید؟ برای بهداشت پلك‌ها و مراقبت از آن‌ها چقدر زمان می‌گذارید؟ به عینك آفتابی به‌عنوان یك وسیله زیبایی نگاه می‌كنید یا راهی برای مراقبت از آسیب‌های چشمی... اگر شما هم نگران سلامت چشم‌تان هستید و دنبال راهی برای مراقبت از این عضو‌های حیاتی، پیشنهاد می‌كنیم در این گزارش همراه ما باشید. دكتر سید محمدمیر آفتاب، فوق‌تخصص قرنیه و سگمان قدامی در این گزارش همه ریزه‌كاری‌های مربوط به مراقبت از چشم‌ها را به شما گوشزد می‌كند؛ از دقت در انتخاب لوازم آرایشی گرفته تا حتی ضرورت معاینه‌های چشمی و تغذیه مناسب.به‌خاطر چشم‌های‌تان

«هوا گرم است، مراقب پوست و موی خود باشید...» احتمالا این جمله را بارها از پزشكان خود و حتی دوستان و اعضای خانواده شنیده‌اید، اما یادتان باشد كه شاید به همان اندازه پوست و مو باید مراقب چشم‌های‌تان هم باشید. همه ما می‌دانیم چشمان‌مان چه اهمیتی در زندگی روزمره ما دارند و بدون آن‌ها در بسیاری از كارها و فعالیت‌های‌مان دچار مشكل می‌شویم‌ اما قدر این 2 چشم بسیار مهم را نمی‌دانیم و با خیلی از عادت‌ها و رفتارهای‌مان به چشم‌های‌مان آسیب می‌رسانیم.
مصاحبه این شماره بخش زنان، به سلامت چشم در بانوان اختصاص دارد. دكتر سیدمحمود میرآفتاب، فوق تخصص قرنیه در این مورد تمام توضیحات لازم در مورد مراقبت از چشم‌ها را داده است؛ توصیه‌هایی در مورد ویژگی‌های یك عینك آفتابی مناسب، چگونگی برطرف كردن قرمزی چشم‌ها پس از شنا   مراقبت از چشم‌ها در قبال لوازم آرایش و انجام معاینه‌های چشمی، این مصاحبه را پر از نكات خواندنی كرده است پس این مطلب را از دست ندهید و آن را با دقت بخوانید. اما در سایر مطالب این بخش هم می‌توانید مطالب جالبی را پیدا كنید. یك مطلب پر از نكته در مورد چگونگی تاثیر رژیم غذایی روی قدرت باروری زنان یكی از پیشنهادات دیگر من به شماست كه توصیه می‌كنم آن را با دقت مطالعه كنید اما پیشنهاد ویژه‌ام برای این شماره مطلبی است در مورد 3 بیماری در زنان كه ممكن است حتی پزشكان هم متوجه آن‌ها نشوند. درواقع در این مطلب شما با 3 بیماری روبه‌رو می‌شوید كه علائم آن‌ها در زنان مبهم و دوپهلو هستند و برای همین تشخیص آن‌ها برای پزشكان مشكل است. شما باید علامت‌های این بیماری‌ها را بشناسید و بدانید هركدام از این بیماری‌ها چه علامت‌ها ‌و نشانه‌هایی دارند تا با دیدن علائم مشكوك به آن‌ها، زنگ هشدار ذهنی‌تان به صدا دربیاید. در آخر هم یك توصیه عمومی برای تمامی خانواده‌ها: فصل تابستان، فصل تعطیلی دانش‌آموزان، فصل تفریح و سفر است، در چنین اوقاتی استفاده از مواد غذایی آماده، تنقلات، میان‌وعده‌های مختلف و خوراكی‌های خوشمزه بیرون‌پز رواج بیشتری می‌گیرد و برای همین لازم است دقت خود را برای پرهیز از بیمار شدن بیشتر كنید. سعی كنید تا نسبت به سلامت مواد غذایی و بهداشت كارمندان مغازه‌ها مطمئن نشده‌اید به خرید این گونه مواد غذایی اقدام نكنید.چطور یك عینك آفتابی انتخاب كنیم؟

 با شروع فصل تابستان، بحث عینك‌های آفتابی هم داغ‌تر می‌شود و درمیان بازار گسترده این عینك‌ها، همیشه یك سوال مهم مطرح است و آن این‌كه چطور باید عینك مناسب را انتخاب كنیم. نكته مهم اینجاست كه عینك‌های آفتابی غیر از راحتی بیشتر در مقابل نور شدید تامین‌كننده سلامت چشم‌های ما در برابر تشعشعات نور آفتاب هم هستند، چون تماس مستقیم با نور آفتاب در ساعات طولانی و بدون محافظت كافی احتمال ابتلا به بیماری‌های چشمی را افزایش می‌دهد. بنابراین توصیه تاكید ما چشم‌پزشكان این است كه اگر قرار است مدت طولانی در معرض آفتاب قرار بگیرید حتما از عینك‌های جاذب اشعه ماورای بنفش استفاده كنید. اما سوال اصلی اینجاست، یك عینك مناسب را چطور انتخاب كنیم. بهترین عینك‌های آفتابی آنهایی هستند كه 100درصد شعاع UV را جذب می‌كنند، بهترین كیفیت اپتیكی و کمترین احتمال شکسته‌شدن را دارند.پلاریزه بودن كافی نیست!

 یكی از انواع عینك‌هایی كه شما هم راجع‌به آن شنیدید عینك‌های پلاریزه هستند. ویژگی این عینك‌ها این است كه خیرگی نور خورشید را از سطوح صافی مثل سطح خیابان‌ها از بین می‌برند، بنابراین این عینك‌ها در رانندگی انتخاب‌های مناسبی هستند. ولی باید دقت كرد پلاریزاسیون بودن عدسی عینك هیچ تاثیری در جذب اشعه UV ندارد. بنابراین در خرید عینك باید حواس‌تان باشد، عدسی عینك انتخابی شما این 2 ویژگی را همزمان داشته باشد. بد نیست برای محافظت بیشتر از چشم در برابر اشعه UV از عینك‌هایی با قاب بزرگ استفاده كنید. چون مطالعات نشان داده‌اند، آنقدر شعاع UV از اطراف قاب عینك‌های معمولی وارد چشم می‌شوند كه می‌توانند اثر سودبخش عدسی‌های حفاظت‌كننده را هم كاهش بدهند.
 از این نظر عینك‌های آفتابی كه قاب بزرگی دارند و چشم را از تمامی زاویه‌ها حفاظت می‌كنند انتخاب‌های مناسب‌تری هستند.   با قرمزی چشم‌ها بعد از شنا چه كنیم؟

 برای درمان این عارضه نكته مهم استفاده از اشك‌های مصنوعی است و برخلاف تصوری كه بین همه جا افتاده، استفاده از قطره‌هایی كه قرمزی چشم را كم‌ می‌كنند راه مناسبی برای درمان نیست. این درحالی است كه اشك مصنوعی لایه‌ای روی قرنیه ایجاد می‌كند و به قرنیه فرصت می‌دهد كه التیام پیدا كند. در حقیقت مكانیسم اثر تركیباتی كه قرمزی چشم را كم می‌كنند، منقبض كردن عروق خونی است و ایراد وارد بر این داروها این است كه با قطع‌شان این مشكل شدیدتر می‌شود. به‌طور كلی، رعایت یك‌سری نكات تا حدود زیادی مانع از مشكلات چشمی كه به‌دنبال شنا در استخر برای شما به‌وجود می‌آید، می‌شود. اول این‌كه بلافاصله بعد از بیرون آمدن از آب دوش بگیرد. دوش گرفتن باعث می‌شود كلرامین از پوست، مو و چشم شما شسته شود. بعد از شنا از قطره‌های اشك مصنوعی استفاده كنید و بالاخره این‌كه عینك شنا را فراموش نكنید.

چرا بعد از استخر چشم‌‌مان قرمز می‌شود؟

 یكی از بهترین سرگرمی‌های روزهای گرم تابستان استخر و شنا كردن است. لذت شنا كردن و مفرح بودن این ورزش به جای خود اما قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا كردن به‌خصوص در استخر یكی از مسائلی است كه به هر حال همه آن را به نوعی تجربه كردند، ولی سوال اینجاست كه این حالت در درازمدت آسیب به چشم وارد می‌كند یا نه و به عبارت دیگر چقدر نگران‌كننده است. جریان از این قرار است، كلری كه برای ضد‌عفونی كردن و از بین بردن باكتری‌ها به آب استخر اضافه می‌شود به تنهایی مشكل‌ساز نیست. مشكل اصلی زمانی ایجاد می‌شود كه كلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاكی كه در آب وجود دارد قرار می‌‌گیرد و تركیب این 2 منجر به تشكیل كلرآمین می‌شود و در حقیقت علت اصلی قرمزی چشم هم همین كلرآمین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم در اثر تماس با كلرآمین ملتهب شده و در نتیجه چشم قرمز می‌شود. كلرآمین علاوه بر این، لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می‌كند كه منجربه التهاب، حساسیت، خشكی و قرمزی چشم یا وضعیتی كه در چشم پزشكی به آن وضعیت كراتیت می‌گویند می‌شود.

 چه بخوریم؟

 اهمیت تغذیه در سلامت چشم بسیار زیاد است شاید عجیب به‌نظر بیاید اما تغذیه مناسب می‌تواند چشم‌های شما را از بسیاری مشكلات و بیماری‌های شایع چشمی دور نگه دارد. ویتامین A یكی از آنتی‌اكسیدان‌هایی است كه در سلامت چشم‌ نقش بسیاری دارد، اما قرار نیست تمام ویتامین A مورد نیازتان را با خوردن هویج تامین كنید. به‌طور كلی آنتی‌اكسیدان‌ها مولكول‌هایی هستند كه با خنثی كردن «رادیكال‌های آزاد» مانع اثر مخرب آن‌ها بر سلول‌های بدن می‌شوند. رادیكال‌های آزاد تركیباتی هستند كه بر اثر واكنش‌های شیمیایی در داخل بدن تولید می‌شوند. تحقیقات نشان داده است، بعضی از این آنتی‌اكسیدان‌ها خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های چشم را نیز كاهش می‌دهند. ویتامین A یكی از همین آنتی‌اكسیدان‌هاست كه در مواد‌غذایی حیوانی مثل جگر یا كره و مواد‌غذایی گیاهی دارای كاروتنوئیدها وجود دارد. كاروتنوئیدها رنگدانه‌های قرمز و زردی هستند كه در گیاهان و حیوانات وجود دارند. این مواد به‌عنوان آنتی‌اكسیدان عمل می‌كنند و همچنین انواع خاصی از آن‌ها (كه شایع‌ترین‌شان بتاكاروتن است) به ویتامین A تبدیل می‌شود. ویتامین A در حقیقت مانع شب‌كوری می‌شود. كمبود این ویتامین در شرایط حاد، غیراز شب كوری، خشكی چشم، زخم‌های قرنیه و تورم پلك‌ها را هم به‌دنبال دارد. حتی خود خشكی چشم هم درصورت ‌درمان نشدن می‌تواند به نابینایی منجر شود. طبق تحقیقات اخیر، متاسفانه كمبود ویتامین A یكی از علل اصلی نا‌بینایی در كشورهای در حال توسعه است. بالاخره این‌كه یادتان باشد، اگر شما سیگاری هستید باید ویتامین A بیشتری دریافت كنید چون توتون مانع جذب این ویتامین می‌شود.نکته : اگر پلك شما پوسته پوسته می‌شود هرازگاهی یك دستمال استریل را در آب گرم فرو ببرید، آب اضافی آن‌ را بگیرید و برای 5 تا 10 دقیقه روی پلك‌ها قرار دهید و تا پوست پلك‌تان نرم شده و پوسته پوسته‌های چسبیده به پلك آزاد شوند

 آنچه باید از معاینه چشم بدانید

 2 تصور غلط در مورد معاینه چشم وجود دارد؛ یكی اینكه اگر خوب می‌بینید نیازی به معاینه چشم ندارید و دیگری این‌كه «تست بینایی» كه شدت بینایی را با استفاده از تابلو‌های مخصوص اندازه‌گیری می‌كند، همان معاینه چشمی است. اما باید توجه داشت، مشكلات چشمی تنها به دامنه دید و قدرت بینایی مختص نمی‌شوند. در معاینه‌های چشم، پزشك در واقع علاوه‌بر تست بینایی، چشم شما را از نظر بیماری‌های دیگری كه ممكن است علائم زودرس نداشته باشند ولی نیاز به درمان زودرس دارند، معاینه كند. بنابراین اهمیت معاینه كامل چشمی بسیار بیشتر از یك تست بینایی است. به دلیل همین، صرف‌نظر از سن و سلامت جسمانی، هر شخصی باید به‌صورت دوره‌ای و منظم مورد معاینه چشمی قرار بگیرد. در بزرگسالان معاینه چشمی از نظر درست بودن شماره عینك و تشخیص زوردس بیماری‌ها اهمیت دارد. اما در كودكان، معاینه چشمی نقش بسیار مهمی در تكامل بینایی كودك دارد. از آنجا كه بینایی نقش مهمی در فرآیند یادگیری كودكان دارد، اهمیت معاینات دوره‌ای در كودكان بسیار زیاد است، چون در بسیاری از موارد مشكل بینایی كودك خود را به‌صورت افت تحصیلی و مشكل در انجام تكالیف مدرسه نشان می‌دهد. در بسیاری موارد، كودكان به این دلیل كه نمی‌دانند «دید طبیعی» باید چگونه باشد شكایتی از بینایی خود ندارند. بنابراین اگر كودك شما از نظر درسی در مدرسه مشكل دارد یا در خواندن و یادگیری دچار مشكل است حتما باید برای اطمینان از نبود ‌مشكلات چشمی مورد معاینه قرار بگیرد.

چند وقت یك‌بار؟

به‌طور كلی هر فردی بسته به داشتن ریسك فاكتور و سلامت جسمانی هر یك تا 3 سال یك‌بار باید مورد معاینه كامل چشمی قرار بگیرد، البته به‌طور طبیعی این زمان در كودكان متفاوت است. كودكانی كه علائم چشمی حادی ندارند و ریسك پایینی دارند باید در 6 ماهگی، 3 سالگی و قبل از ورود به مدرسه معاینه كامل چشمی شوند و بعد از آن باید هر 2 سال یك‌بار مورد معاینه قرار بگیرند.‌ اما كودكانی كه مشكلات بینایی داشته، نیاز به معاینات بیشتری دارند. بعضی از این ریسك فاكتورها عبارتند از، تولد زوردرس قبل از 40 هفتگی، انحراف چشم و سابقه خانوادگی بیماری‌های چشمی. كودكانی هم كه از عینك یا لنز استفاده می‌كنند اغلب نیاز به معاینات سالانه دارند تا درصورت تغییر در شماره چشم، عینك آن‌ها اصلاح شود. اما این شرایط در مورد بزرگسالان متفاوت است. به‌طور كلی، بسته به میزان تغییرات بینایی و سلامت جسمانی، بزرگسالان باید تا 40 سالگی هر 2 تا 3 سال یك‌بار تحت معاینه كامل چشمی قرار بگیرند. در بیمارانی كه به بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون مبتلا هستند، معاینات بیشتری توصیه می‌شود چون این بیماری‌ها معمولا تاثیر سویی بر بینایی دارند. در افراد بالای 40 سال بهتر است معاینه چشمی هر یك تا 2 سال انجام بگیرد زیرا بیماری‌هایی مثل پیر چشمی، معمولا با افزایش سن اتفاق می‌افتند.نکته : اهمیت معاینات دوره‌ای چشم در كودكان زیاد است، چون در بسیاری از موارد مشكل بینایی كودك خود را به‌صورت افت تحصیلی و مشكل در انجام تكالیف مدرسه نشان می‌دهدچشمی كه مروارید‌دار می‌شود

آب مروارید عبارت است از، كدر شدن عدسی چشم كه به‌صورت طبیعی شفاف است. مانند پنجره‌ای كه بخار آب آن‌ را تار كرده باشد، آب مروارید نیز باعث تاری دید می‌شود. عقاید غلطی درباره آب مروارید وجود دارد اما باید گفت كه آب‌مروارید، پرده‌ای به روی چشم نیست، بر اثر استفاده بیش‌ازحد از چشم به‌وجود نمی‌آید، از یك چشم به چشم دیگر سرایت نمی‌كند و سبب كوری قابل برگشت نمی‌شود. ولی اگر بدون هیچ احساس دردی دید چشم شما تار شد، به نور حساسیت پیدا كردید یا نمره عینك‌تان به‌صورت مكرر تغییر كرد 2بینی در یك چشم پیدا كردید، دیدتان در شب كاهش پیدا كرد، برای مطالعه به نور بیشتری احتیاج داشتید و بالاخره اینكه رنگ‌ها را محو یا زرد دیدید حتما باید به چشم پزشك مراجعه كنید چون این نشانه‌ها همه از علائم ابتلا به آب مروارید هستند.
آب مروارید ممكن است موجب تاری یا وضوح دید نداشتن در شما شود اما به‌طور كلی مقدار و شكل كدر شدن عدسی متفاوت است. اگر كدر شدن عدسی نزدیك مركز عدسی نباشد ممكن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید. به‌طور كلی شایع‌ترین دلیل ابتلا به این بیماری چشمی، افزایش سن است اما علت‌های دیگری مثل سابقه خانوادگی، بیماری قند، ضربه به چشم و قرار گرفتن طولانی‌مدت و بدون محافظت در برابر نور آفتاب هم می‌تواند دلیلی این عارضه باشد.

 وقتی اشك‌تان نمی‌آید

 سطح چشم مهم‌ترین قسمت بدن در تماس با جهان خارج است آن‌هم از این‌رو كه عملكرد و ساختار طبیعی چشم باعث تنظیم كل بدن در محافظت از محیط خارج می‌شود. پلك و مژه‌ها جلوی ذرات خارجی كوچك را می‌گیرند و مانع ورود آن‌ها به چشم می‌شوند. در حقیقت مژه‌ها مانند یك صافی یا یك توری عمل می‌كنند و تا حدی جلوی ذرات خارجی را می‌گیرند و باعث پلك‌زدن رفلكسی می‌شوند. از طرف دیگر خود پلك زدن باعث تقویت پمپ‌اشكی می‌شود تا اشك با شست‌وشوی اجسام خارجی آن‌ها را از چشم خارج كند. لبه پلك در قسمت جلو شامل مژه‌ها و در قسمت عقب شامل غدد روغنی خاصی است كه ترشحات این غدد در ساختار اشك بسیار مهم است. عملكرد نكردن درست این غدد و غدد دیگر عرق و چربی كنار مژه‌ها باعث علائمی مثل خشكی چشم، خارش، سوزش و احساس جسم خارجی می‌شود. در واقع آنچه تحت عنوان بهداشت پلك مطرح است و ما باید نسبت به آن حساس باشیم در واقع كمك به عملكرد صحیح همین غدد پلكی است.این نكات را جدی بگیرید

 برای حفظ چشم و رعایت بهداشت آن باید یك‌سری مراقبت‌های ویژه را در برنامه خود قرار بدهید. به‌عنوان مثال، اگر پلك شما پوسته پوسته می‌شود باید به این شكل از آن مراقبت كنید: هرازگاهی یك دستمال استریل را در آب گرم فرو ببرید، آب اضافی آن‌ را بگیرید و برای 5 تا 10 دقیقه روی پلك‌ها قرار دهید و به آهستگی فشار دهید تا پوست پلك‌تان نرم شده و پوسته پوسته‌های چسبیده به پلك آزاد شوند.نه امانت بگیرید نه امانت بدهید!

یكی از نكات ضروری برای مراقبت از چشم، دقت در شیوه استفاده از لوازم آرایش است. یادتان باشد، امانت گرفتن لوازم آرایش از دیگران یا حتی امانت دادن آن‌ها به دیگران اصلا قابل توصیه نیست، چون ممكن است موجب عفونت‌های چشمی در شما شود. به‌طور كلی ردوبدل كردن لوازم آرایش چشمی احتمال عفونت‌های پلك و چشم را بالا می‌برد، بنابراین بهتر است برای جلوگیری از این عوارض، لوازم آرایشی را كاملا شخصی استفاده كنید به عبارت دیگر آن‌ها را نه قرض بدهید نه قرض بگیرید. نكته دیگر در مورد لوازم آرایش چشمی، دور ماندن آن‌ها از گرماست. یادتان باشد لوازم آرایش چشمی نباید در معرض گرما یا حتی داخل محفظه‌های بسته قرار بگیرند. نكته مهم دیگر این‌كه خط چشم نباید تا گوشه‌های چشم یعنی نواحی كه پلك بالا و پایین به هم بر می‌خورد ادامه پیدا كند، چون به این شكل به راحتی می‌تواند با رطوبت این ناحیه وارد چشم شوند. به همین دلیل بهتر است كه خط چشم در پلك، بین مژه‌ها و كره چشم به كار نرود و بالاخره این‌كه حتما بعد از استفاده از وسایل آرایش چشمی در آن را ببندید تا در معرض آلودگی‌های محیط قرار نگیرد.
<-Contentbody1-><-Contentbody2-> <-Contentbody2->