تبلیغات
<-Title->هشدار وزیر مسكن به صاحبان خانه‌های خالی<-Title-> <-Contentbody1->


دولت خانه ‌های خالی را اجاره می‌دهد

وزیر مسكن و شهرسازی به صاحبان خانه‌های خالی در تهران هشدار داد چنانچه خانه‌های خود را وارد مدار استفاده نكنند، هم برای هر متر مربع اجاره این خانه‌ها قیمت تعیین می‎شود و هم با صاحبان بالای دو واحد خالی برخورد قانونی خواهد شد.

علی نیكزاد وزیر مسكن و شهرسازی در گفت‌وگو با فارس درباره "افزایش قیمت مسكن در كشور " اظهار داشت: رئیس اتحادیه املاك گفته قیمت مسكن در پایتخت 10 تا 12 درصد افزایش داشته اما فرض كنیم كه اصلا قیمت مسكن 20 درصد افزایش داشته است كه به نظر بنده طبیعی است.

وی افزود: بالاخره وقتی شما در كشور تحول بزرگ اقتصادی انجام می‌دهید، روی همه چیز تاثیر می‌گذارد؛ حالا 5 تا 10 درصد هم روی قیمت مسكن رفته اما قطعا این رقم كم‌تر از نرخ تورم است و تلاش می كنیم با افتتاح‌های پشت سر هم بتوانیم وضعیت را متعادل كنیم.

هفته گذشته مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاك اعلام كرد كه "قیمت مسكن در كشور 8 درصد و در تهران 10 تا 12 درصد افزایش یافت ".

وزیر مسكن و شهرسازی اظهار داشت: قیمت ملك در سمنان 50 درصد و در قم 30 درصد كاهش یافت و در دیگر استان‌هایی كه مسكن مهر را ساخته‌ایم و تحویل داده‌ایم، قیمت مسكن به دلیل آنكه متقاضی نیست كاهش چشمگیری داشته است.

نیكزاد افزود: در سفر به سمنان برای افتتاح مسكن مهر، یك نفر آمد و اعتراض كرد و گفت كه ما اینجا مشغول ساخت مسكن و فروش آن بودیم ولی از وقتی كه شما طرح مسكن مهر را اجرا كردید، قیمت ملك پائین آمده و ما ضرر می‌كنیم كه من گفتم اینكه خوب است و به نفع مردم اما اگر ما اقدام نمی‌كردیم قیمت ملك 3 برابر می‌شد.

وی اضافه كرد: الان در مناطق 22 گانه تهران زمینی برای ساخت و ساز وجود ندارد و ما از شمال به كوه، از جنوب به حرم مطهر امام (ره)، از غرب به كرج و از شرق هم به دماوند رسیدیم و اساسا در دنیا هم پایتخت را بزرگ نمی كنند بلكه در حاشیه شهرها انبوه‌سازی و راه‌های ارتباطی با حومه شهر را ساماندهی می كنند.

"باید در خصوص استان و شهر تهران معضل ارتباط با حومه را حل كنیم و این ضعف را قبول دارم كه بخش عمده این معضل هم، ناشی از اجرایی نشدن طرح متروی پرند، پردیس و هشتگرد است كه در حال پیگیری آن هستیم و برای پردیس هم آزادراه كشیده‌ایم كه البته بعدا می گویند این كار خوب است و با طی 20 كیلومتر مسافت به آنجا می رسیم اما اعتراض می كنند چرا باید عوارض بپردازیم؟ ".

وزیر مسكن و شهرسازی گفت: اینكه بگوییم بعد از هدفمندی یارانه‌ها مطلق هیچ چیز گران نشده كه درست نیست ولی جمع كه می‌بندیم با توجه به كار بزرگی كه در حال انجام است، قابل دفاع است و نمی توان انتظار داشت اصلا هیچ چیز گران نشود اما اگر در حد زیر تورم باشد، برد دولت است.

نیكزاد افزود: ما می گوییم كه زمین و مسكن گران نشده ولی وقتی شما می‌روید بنگاه، فرضا آقایی می‌خواهد ملك خود را دو میلیون بفروشد، می‌گوید 2/5 میلیون و آقایی كه می خواسته آن را بخرد، 2 میلیون و 100 هزار تومان هم نمی‌خرد و شما تصور می كنید به خاطر گرانی خرید و فروش نمی شود وگرنه بروید سامانه و ببینید چقدر خرید و فروش می‌شود.

وی با بیان اینكه "ما نوكر مردم هستیم و خدمت به مردم وظیفه ماست "، ادامه داد: سال 89 كه قیمت مسكن را ثابت نگه داشتیم و نگذاشتیم افزایش یابد، چه اتفاقی افتاد؟ یكی نیامد بگوید كه این تثبیت قیمت بوده و كار خوبی بوده است.

وزیر مسكن و شهرسازی اظهار داشت: از سال 80 تا 89 در جمهوری اسلامی فقط در سال 1386 تعداد 680 هزار واحد پروانه مسكونی صادر شده و بنا بر آمار رسمی بانك مركزی ما در سال گذشته برای 720 واحد مسكونی پروانه ساختمانی صادر كردیم كه این به معنای رونق در عین كاهش تورم و تثبیت قیمت بود.

نیكزاد افزود: اكثر كارشناسان می‌گفتند وضعیت مسكن در ركود مطلق رفته اما سؤال این است كه اگر وضع مسكن در ركود مطلق رفته، ما 2/5 میلیون واحد را برای چه كسی می‌سازیم؟ اگر مسكن در ركود مطلق بوده، سال گذشته 14 هزار میلیارد تومان تسهیلات را به چه كسی دادیم و پروانه‌های ساختمانی برای چه صادر شده است؟

وی با تاكید بر اینكه "وزارت مسكن آنقدر مسكن ساخته كه روی دست مانده است "، خاطر نشان كرد كه این خانه‌ها در شهرهای جدید پرند، پردیس و هشتگرد در قالب طرح مسكن مهر و طرح‌های انبوه‌سازی احداث شده و آماده واگذاری به شركت‌‌های تعاونی متقاضی است.

سال گذشته رئیس اتحادیه مشاوران املاك با تاكید بر لزوم برخورد با "احتكار مسكن " اعلام كرده بود "در تهران حدود 800 هزار واحد مسكونی خالی از سكنه وجود دارد " اما وزیر مسكن و شهرسازی در خصوص خانه‌های خالی پایتخت اظهار داشت: آقای قلی خسروی در حوزه مسكن فعالیت دارند و ما احترام زیادی برای ایشان قائلیم و در تهران هم خانه‌های خالی فراوانی وجود دارد اما آمارهای متفاوتی در این مورد ارائه می شود.

نیكزاد افزود: شما اگر از من می خواهید روی اجاره‌‌بها تسلط داشته باشم،‌ از آن طرف هم باید این اجازه را داشته باشم كه قانونی كه به دولت اختیار داده و در واقع قانون تعزیرات را اعمال كنم.

وی با تاكید بر اینكه با وجود امكان برخورد قانونی تا امروز بنای حكومت اسلامی مردمداری بوده، به صاحبان خانه‌های خالی در تهران هشدار داد چنانچه خانه‌های خود را وارد مدار استفاده نكنند، هم برای هر متر مربع اجاره در مناطق 22 گانه قیمت تعیین خواهد شد و هم با صاحبان بالای دو واحد خالی به صورت تعزیراتی برخورد می‌ شود.

نیكزاد خاطر نشان كرد كه "سه‌شنبه گذشته در كارگروه مسكن كه با حضور وزیر دادگستری برگزار شد، كارگروهی به منظور بررسی وضعیت خانه‌های خالی در كشور تشكیل شد و رسیدگی به وضعیت این خانه‌ها با جدیت از سوی این كارگروه پیگیری می شود ".

وزیر مسكن و شهرسازی در پایان در خصوص اجرای طرح انعقاد 2 ساله قراردادهای اجاره، گفت كه این موضوع توافقی است و اجباری نیست و چه بسا افرادی بر اساس توافق با همدیگر، قرارداد خود را به عنوان موجر و مستأجر برای زمان بیشتری منعقد كنند.

<-Contentbody1-><-Contentbody2-> <-Contentbody2->