تبلیغات
<-Title->آتشفشانهای فعال در جهان<-Title-> <-Contentbody1->

در حالی که یکی دیگر از کوه‌های آتشفشان کشور ایسلند فعال شده است، خبرگزاری فرانسه در گزارشی، به نام آتشفشان‌های فعال جهان اشاره کرد.

- نیاموراگیرا Nyamuragira در جمهوری دموکراتیک کنگو: فعال‌ترین کوه آتشفشان قاره آفریقا به شمار می‌رود، این کوه آتشفشان هر دو سال یک بار فوران می‌کند، آخرین فوران آن به سال 2010 باز می‌گردد. 


- نیاراگونگو Nyiragongo در جمهوری دموکراتیک کنگو: فوران این کوه در سال 2002 نابودی بیش از 80 درصد خانه‌ها و ادارات شهر گوما در مرز رواندا و کنگو و مرگ بیش از 70 نفر را به همراه داشت؛ فوران این آتشفشان در سال 1977 ، دو هزار کشته بر جای گذاشت. 


Nyiragongo (right) and Nyamuragira (left)


 قله کامرون در کشور کامرون: این کوه ظرف 200 سال گذشته 20 بار فوران کرده است. در پای این کوه دریاچه‌ای به نام نیوس Nyos ایجاد شده که در اثر متصاعد شدن گاز دی اکسید کربن از سطح آب این دریاچه تاکنون 1746 انسان و هزاران جانور به علت خفگی جان خود را از دست داده‌اند. 


دریاچه نیوس، 2 هفته بعد از فوران سال 1986


- کارتالا در کشور کومور. کوه‌های آتشفشان قاره آمریکا - کوه سنت هلن در کشور آمریکا: در فوران این آتشفشان در سال1980، شصت نفر کشته شدند.


- پوپوکاتپتل Popocatépetl در کشور مکزیک: این کوه از زمان آغاز فعالیتش تاکنون مرتبا فوران می کند) - پواس Poas در کاستاریکا (شدید‌ترین فوران‌های این کوه به سال‌های دهه 50 میلادی باز می‌گردد. 


- سرونگرو Cerro Negro در کشور نیکاراگوئه: شدیدترین فوران‌های این کوه به سال‌های دهه نود میلادی باز می‌گردد.


- پاکایا در کشور گواتمالا: از سال 1965 تاکنون همیشه فعال است. کوه‌های آتشفشان فعال در قاره آسیا 


- کوه مایون در فیلیپین: آخرین فوران آن به سال‌های 2001 تا 2006 باز می‌گردد؛ فوران این کوه در سال 1814 بیش از 1200 کشته بر جای گذاشت.


- آتشفشان مراپی در اندونزی: یکی از فعال‌ترین کوه‌های آتشفشان در جهان است، در آخرین فوران این کوه در اواخر 2010 بیش از 350 نفر کشته شدند اما مرگ‌بارترین فوران این کوه به سال 1930 باز می‌گردد که 1369 قربانی گرفت. 


- کوه پیناتوبو در فیلیپین: آغاز فعالیت این کوه در سال 1991، هشتصد کشته و بیش از یک میلیون آواره بر جای گذاشت. 


- کوه اوزنداکه Uzendake در ژاپن: از سال 1991 مرتبا فوران می‌کند؛ مرگ‌بارترین فوران آن به سال 1792 باز می‌گردد که در آن 10 هزار نفر کشته شدند. کوه‌های آتشفشان در قاره اروپا 


- کوه اِتنا در ایتالیا: مرتفع‌ترین کوه آتشفشان اروپا که آخرین فوران آن به سال 2008 باز می‌گردد.


- کوه وزوو Vésuve در ایتالیا: از زمانی که این کوه در دوران باستان با فوران خود، شهر تاریخی پمپی را نابود کرد، تاکنون 30 بار فوران کرده است؛ در آخرین فوران این کوه در سال 1994 بیش از 26 نفر کشته و 12 هزار نفر بی‌خانمان شدند.


- کوه آتشفشان ایافیول در ایسلند: فوران این کوه در آوریل 2010، در قاره اروپا بحران‌ساز شد؛ یکصد هزار پرواز در این قاره به علت دود و خاکستر ناشی از فوران این کوه لغو شد و بیش از 8 میلیون مسافر هوایی ظرف یک ماه موفق به سفر نشدند. آتشفشان‌های مناطق حوزه دریای کارائیب 


- کوه پِلِه Pelée در کشور مارتینیک: فوران این کوه در سال1902 بیش از 30 هزار کشته بر جای گذاشت.


- کوه مونته سِرات در آنتیل انگلیس: از سال 1995 مرتبا فوران می‌کند؛ در فوران خود در سال 1997، پایتخت این مستعمره انگلیس یعنی شهر پلیموت به طور کامل از روی نقشه محو شد.

 


  

<-Contentbody1-><-Contentbody2-> <-Contentbody2->